Termotopliwe

 

Kleje termotopliwe Henkel Technomelt do produkcji opakowań


Produkcja opakowań to dzisiaj nie tylko konieczność ale i wyzwanie. Coraz większe wymagania stawiane produktom, w połączeniu z oczekiwaniem niskiej ceny jednostkowej i maksymalnej szybkości wytwarzania są motorem rozwoju klejów do produkcji opakowań. Jedną z szeroko rozpowszechnionych grup klejów są produkty typu hot-melt pozwalające na łatwą i szybką aplikację. Kleje do opakowań zwykle opierają się na kopolimerze EVA lub poliolefinach. Kleje topliwe firmy Henkel są sprzedawane pod marką Technomelt. Produkty serii Technomelt mogą być aplikowane dyszami podającymi, pistoletem, natryskiem, kołami lub walcami rozprowadzającymi.

Kleje EVA

Kleje hot-melt na bazie EVA są zwykle tańsze od klejów na bazie poliolefin. Niestety ich główną wadą jest tendencja do żółknięcia oraz mała stabilność w czasie. Kleje na bazie EVA są także mniej odporne na zmienne warunki środowiska (temperaturę i wilgotność). Zaletą produktów Henkel serii Technomelt jest fakt, że są produkowane w Europie i są ekonomicznym rozwiązaniem dla producentów opakowań oczekujących stabilnej jakości produktów.

Kleje poliolefinowe

Kleje poliolefinowe są skierowane do bardziej wymagającej grupy klientów. Grupa produktów Technomelt SUPRA zaspokaja większość oczekiwań klientów w zakresie aplikacji, stabilności, wytrzymałości i uniwersalności. Seria klejów Technomelt SUPRA Cool wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów odnośnie niskiej temperatury aplikacji, pozwalającej zarówno na oszczędność energii jak i bezpieczeństwo ich stosowania. Kleje poliolefinowe mają większą siłę klejenia co pozwala na mniejsze zużycie kleju. Dodatkowo, dzięki wysokiej czystości pozwalają wydłużyć czas międzyserwisowy.

Kleje PSA

Kleje "wiecznie żywe" określane często jako PSA (pressure sensitive adhesive), są znane głównie z zastosowań w taśmach samoprzylepnych. Obecny proces produkcji opakowań wymaga również zastosowania klejów PSA bezpośrednio na podłoże opakowaniowe (np. naklejki do napojów, opakowania wielokrotnego otwierania itp.). Kleje PSA są produkowane zwykle na bazie kauczuków. Grupa klejów EUREMELT to odpowiedź firmy Henkel na oczekiwania rynku w tym zakresie.


Popularne produkty serii Technomelt:

Technomelt Supra 100 - wysokiej klasy klej na bazie poliolefin, wysoka czystość. Umożliwia zmniejszenie zużycia dzięki wysopkiej sile klejenia oraz w znikomym stopniu zanieczyszcza dysze podające i zasobniki.
Technomelt Supra 100COOL - wersja niskotemperaturowa kleju Supra100. Umożliwia topienie już w 100°C obniżając zużycie energii. Szczególnie polecany przy klejeniu produktów mrożonych gdzie trudno kontrolować temperaturę.
Technomelt Supra HT350 - przeznaczony do klejenia kartonów malowanych, lakieowanych lub laminowanych
Technomelt Supra 150+ - do wymagających zastosowań (na przykład do opakowań, które będą transportowane w tropikach)
Technomelt 715 - klej topliwy na bazie EVA